Kombi

Navigasyonu Geç

Baymak Kombi Servisi

KOMBİ PÜF NOKTALARI

Eray Teknik Servis

Bacalı Kombi Doğalgaz Sobası ve Kömür Sobası Kullanan Tüketici Dostlarımız Lütfen dikkat edin


Web sitelerimizde lodoslu havalarda bacalı kombi ve doğalgaz sobası kullanan tüketicileri uyaran ve 7 yıldır yayınladığımız karbonmonoksit zehirlenmesi ve kombi baca zehirlenmeleri adı altında sayfalarımız bu sayfalarda tüketicileri uyaran teknik bilgiler bulunmaktadır.

Baca gazı zehirlenmleri sadece kombi ve doğalgaz sobası kullanan vatandaşlarımızın başına gelmemektedir. Kömür sobası kullanan mazotlu kat kaloriferi kullanan vatandaşlarımızda aşağıda bilgilerinize sunduğumuz nedenlerden dolayı zehirlenmeler yaşamaktadır. Lütfen sizleri bilinçlendirmek amacıyla yazmış olduğumuz yazılarımızı çok iyi okuyun çevrenizde yaşayan dost ve arkadaşlarınızıda okuduklarınız doğrultusunda uyarın.

 • Doğalgaz sobası: Doğalgaz sobası kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.
 • Sobayı kurmadan önce mutlaka baca temizliği yaptırın.
 • Baca giriş haznesine giren boruyu fazla içeriye sokup dikey çıkan haznenin çapını daraltmayın.
 • Baca haznesine giren boorunun etrafını yanmaz folyo bant yada alçı ile hava çıkışı olmayacak şekilde iyice kapatın.
 • Sobanın kurulumu esnasında boruların ek yerlerini yanmaz folyo bantla sarın.
 • Sobanın olduğu yer ile baca bağlantısının olduğu yer arasındaki mesafe 3.mt geçmesin.
 • Rüzgarlı ve lodoslu havalarda sobanızı mümkünse yakmayın.
 • Baca çekişi zayıf olan yerlerde geceleri yatarken sobanızı mutlaka kapatın.
 • Soba yanarken evinizde yanmış gaz kokusu hissederseniz mutlaka sobayı söndürün.
 • Doğalgaz sobası yanarken bulunduğu iç ortamdan aldığı oksizeni kullanarak yanan gaz vasıtasıyla bacadan dışarı atar. Bu yüzden mutlaka sobanın bulunduğu ortamda baca menfezi olmalıdır ve bu menfez asla kapatılmamalıdır.
 • Sık sık sobanız kendiliğinden sönüyorsa baca çekişiniz iyi değildir. Önce yetkili servisinizi çağırıp sobanızı kontrol ettirin.Servisiniz sorunun bacadan kaynaklandığı onayını verirse mutlaka bacanıza baktırn.
 • Sobalarda bulunan baca emniyet sensörleri hayat kurtaran ve sizin emniyetiniz için olması gereken parçalardandır. Çoğu yerlerde bacasına çözüm bulmayan tüketici çözümü bu parçayı sökülüp iptal etmekte buluyor. Kesinlikle böyle bir şey yapmayın yukarıda belirtmiş olduğum gibi o parça evinizde doğalgaz sobası olduğu sürece sizin hayat sigortanız!!!.

 

 • Katı yakıt (Kömür odun sobası) Kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar.
 • Sobayı kurmadan önce mutlaka baca temizliği yaptırın.
 • Baca giriş haznesine giren boruyu fazla içeriye sokup dikey çıkan haznenin çapını daraltmayın.
 • Baca haznesine giren boorunun etrafını yanmaz folyo bant yada alçı ile hava çıkışı olmayacak şekilde iyice kapatın.
 • Sobanın kurulumu esnasında boruların ek yerlerini yanmaz folyo bantla sarın.
 • Sobanın olduğu yer ile baca bağlantısının olduğu yer arasındaki mesafe 3.mt geçmesin.Bizim halkımız arasında boru ne kadar uzun olursa evi o kadar iyi ısıtır diye bir düşünce yayğındır bu düşünce her ne kadar mantıklı bir fikir gibi gelsede siz yinede standartlar dışına çıkmayın.
 • Rüzgarlı ve lodoslu havalarda sobanızı mümkünse yakmayın.
 • Sobanın kurulu olduğu yerde sobaya yakın alanlara eşya koymayın.
 • Odun kömür sobası kurduğunuz mahalde sobanın kapak haznesine yakın halı kilim muşamba gibi eşyalar koymayın.Sobadan dışarı çıkabilecek ateş parçası ve kıvılcım gibi unsurları düşünerek metal saç plaka yada mermer bir sehpa üzerine kurun sobanızı.
 • Mümkün olduğunca plastik,lastik gibi aşırı kurum bırakan yanıcı maddaler yakmayın.Bu bacada aşırı kuruma sebebiyet vermektedir.
 • Küçük alanlarda odun kömür sobası yakarken çok dikkatli olun. Öncelikle alanın dar olması odun.kömür sobasının aşırı yanması çevresindeki aşyalara zarar verebilir hatta onları yakabilir.Yine dar odalarda yakılan sobalar içerdeki oksijenin çabuk tükenmesine neden olur. Mümkün olduğunca oda havalandırlmalı kapı fazla kapatılmamalı ve geceleri yataken asla soba yanık bırakılıp yatılmamalı.
 • Yanarken tüten duman çıkartan sobaların bacaları sık sık kontrol edilmeli.
 • Katı yakıt (Kömür odun sobası) kullanan vatandaşlarımız geceleri yatarken sobnızı söndürün.Odayı havalandırın ve öyle yatın.

 

 • Bacalı Kombi:
 • Kombi montajı yapılacak baca önceden kontrol edilmelidir.
 • Bacanın bireysel bir bacamı yoksa müşterek bir bacamı olduğu kontrol edilmelidir.
 • Bazı binalarda müşterek baca bulunmaktadır. Biz servisler bu gibi durumlarla çok karşılaşıyoruz.Mühendislerimiz malesef bu konuya pek hassasiyet göstermiyorlar oysa hayati tehlike arzeden bu konu daha önce başkentimizde bir çok ölümlere neden oldu!
 • Bacalı kombi yada doğalgaz sobası mutlaka bireysel bacaya monte edilmelidir.
 • Kombinin konulduğu alanda mutlaka hava sirkülasyonunu sağlayan menfez olmalıdır.
 • Kombi ile baca baglantısı arasında kullanılan boru çelik baca olmalıdır.
 • Kombi baca baglantısı ve baca giriş haznesindeki baglantı çok iyi izole edilmeli çelik boru bacaya iyice sokulmamalı dikey çıkan baca çapı açık olacak bir şekilde boru bacaya geçirilmeli ve çevresi yanmaz folyo bantla izole edilmeli yada alçı,çimento gibi şeylerle sıvanmalıdır.
 • Rüzğarlı ve lodoslu havalarda mümkün olduğunca kombi kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kombilerde bulunan baca sensörlerinin sık sık atması bacanın sağlıklı çekiş yapmadığına işarettir.Bu gibi durumlarda bacayı kontrol ettirmelisiniz.

Karbonmonoksit Gazı Nedir?

Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir. Karbonmonoksit, renk ve koku vermediğin­den, zehirlenme genellikle sinsi olur. Bu ne­denle çok dikkat edilmeli, kapalı yerde, karbonmonoksit çıkaran maddeler yakılmamalı, garajlarda araba çalıştırılmamalıdır.

Karbonmonoksit zehirlenmesi, esneme, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, sersemlik, kulak çınlaması ve karın ağrısı gibi erken belir­tiler verir. Bu belirtileri izleyen sürede, solunum yavaşlar ve bilinç kaybolur. Zehirlenmiş kişi derhal açık havaya çıkartıl­malı ve en kısa sü­rede 112’ye haber verilmelidir.

LODOSLU HAVALARA DİKKAT

Bacalı Kombi ve Doğalgaz Sobası Kullanan Vatandaşlarımıza Uyarı!
-Kış sezonunun gelmesiyle birlikte evlerimizde yakmaya başladığımız bacalı kombilerinizi lodoslu ve aşırı rüzgarlı havalarda kullanmayın.
-Lodoslu ve aşırı rüzgarlı havalarda geceleri yatarken bacalı kombi ve doğalgaz sobalarınızı yanar vaziyette açık bırakıp yatmayın..
-Özellikle bacalı kombilerinizin bakımlarını her yıl mutlaka yaptırın.

-Bacalı kombiler çalışmaya başladığında bulunduğu ortamdaki havayı içine çekerek bacadan dışarı attığından ortamda gözle görünmeyen toz zerreciklerini de içine çekmektedir. Bu durum bir kaç yıl içerisinde inanılmaz toz birikimine sebep olmakta ve bakım yapılmayan bir kombide büyük tehlike oluşturmaktadır. 

-Bacalı kombilerin bulunduğu alanda mutlaka havalandırma menfezi bulunmalıdır.

--Doğalgaz sobası kullanan tüketiciler de doğalgaz soba borularını ek yerlerinden yanmaz folyolu bant ile sarmalı borunun bacaya giriş kısmını dışarıya gaz sızması olmayacak şekilde bantlamalı yada alçı sıva yapmalıdır.
--Hava sirkülasyon menfezleri yoksa sobanın bulunduğu odaya mutlaka hava sirkülasyonu için menfez deliği açtırmalıdır.
--Müşterek baca kullanan binalarda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir.

--Bacaya yakın bir noktaya gaz alarm cihazı taktırmanızda büyük fayda vardır.

--Soba ve bacalı kombi kullanan tüketiciler mutlaka kış sezonu girmeden baca giriş ağızlarını kontrol etmeli boru giriş haznesinde biriken kurum vs şeyleri temizlemelidir.

Bacalı kombi ve doğalgaz sobalarında baca emniyet sensörleri bulunur. Bu sensörler baca çekişinin sağlıklı olmadığı durumlarda cihazları devre dışı bırakır. Kullanmakta olduğunuz cihazda bulunan baca sensörü sık sık atıp cihazı devre dışı bırakıyorsa mutlaka bacanızı ve cihazların bacaya giriş yaptığı hazneyi kontrol edin. Özellikle doğalgaz sobası ve bacalı kombi kullanan vatandaşlarımız cihazların bulunduğu yere hava sirkülasyonunu sağlayacak olan menfez açtırmalıdır. Genellikle gaz dağıtım şirketleri proje onayı sırasında menfez olmayan yerlere gaz açmıyor ve menfez açtırma zorunluluğu getiriyor. Fakat biz servisler hizmet için gittiğimiz evlerde genellikle bu menfezlerin kapatılmış olduğunu görüyoruz. Soğuk giriyor odayı soğutuyor oda sıcaklığı burdan dışarı çıkıyor gibi bir çok neden sayan tüketici şunu iyi bilmeliki o menfez hayat kurtaracaktır.

BACA KONTROLÜ:

Daha önce soba yada kat kalorifer gibi ısıtma araçlarının bağlı olduğu bacalara sonradan bacalı kombi ve doğalgaz sobası bağlatmış olan tüketiciler her yıl mutlaka bacalarını temizletmelidir.
Kömür sobalarının ve kat kaloriferlerinin bacada oluşturmuş olduğu kurum ve zift benzeri maddeler bacalar her ne kadar temizlenmiş olsa dahi aynı bacaya sonradan bağlanan doğalgaz sobası ve kombi baca içindeki zift ve kurumları zamanlar eritir ve baca bağlantı haznesine düşürür. Bu bacanın tıkanmasına ve sağlıklı çekiş yapmamasına neden olur. Uzun süre kömür sobası kullanılmış bacalar her yıl temizletilmeli kombi baca bağlantı haznesi sökülüp biriken kurum ve kumlar sık sık temizlenmelidir.


Baca Bağlantı Borusu:

Kombinizin baca bağlantı boruları alüminyum flex ise bu borular zamanla yırtılır,yanar ve delinebilir buda içeriye gaz sızmasına neden olur.
Baca bağlantı boruları mutlaka çelik flex olmalıdır. 
Kombiden çıkıp bacaya giren boru baca içerisine fazla sokulmamalıdır.
Baca borusunun bacaya giriş kısmı alçı sıva ile iyice sıvanmalı içeriye gaz sızması engellenmelidir. 


MÜŞTEREK BACA KULLANAN TÜKETİCİLER:

Daha önceki yıllarda müşterek bacalara kombi bağlanmasına izin verilmiyordu! Fakat son yıllarda bu uygulama kalktı,mı kalkmadı,mı bilmiyorum ama bu durumun her zaman tehlike oluşturduğu kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle lodoslu havalarda müşterek bacalar çok daha fazla tehlike oluşturmaktadır.
Siz hava lodoslu kombi yakmayayım diye düşünseniz dahi alt ve üst katlarda yanan kombilerin çıkarmış oldukları karbon monoksit gazlar aynı baca içerisinde yoğunlaşır havanın rüzgarlı ve lodoslu oluşu bacaya baskı uygular bacada yoğunlaşan bu birikim bacadan dışarıya rahat çıkış yapamayacağı için doğal olarak kombi bağlantılarından içeriye yani odalara dolacaktır. Sizin kombiniz kullanılmıyor dahi olsa müşterek baca bağlantısı olduğundan diğer katlarda yanan kombilerin çıkartmış olduğu karbonmonoksit gazı sizin kombi bağlantınızdan kombinizin bulunduğu alana sızma yapacaktır. 
Bu durumlarda baca bağlantı borunuz ister çelikten olsun ister alüminyum flex hiç fark etmez çünkü bacalı kombilerin iç hazneleri açık olduğundan içeriye gaz girişi kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız takdirde odaları havalandırıp apartmak katlarını dolaşarak kombilerini kapatmalarını söylemek zorundasınız aksi takdirde zehirlenmeler sözkonusu olacaktır. Bu uyarınız belki binanızda bir çok insanın hayatını kurtaracaktır.

Bacalı kombilerde ne gibi önlemler alabilirsiniz:

Kombinizin baca seviyesine yakın bir alana gaz alarm cihazı taktırabilirsiniz.
Kombinizin baca borusunun bacaya giriş yaptığı haznede biriken kum-taş-kurum gibi maddeleri her yıl mutlaka temizletmelisiniz.
Bacalı kombiler baca sirkülasyonu yüzünden elektrik süpürgesi gibi içine aşırı toz toplayan cihazlardır mutlaka her yıl bakımdan geçmelidir.
Hava sirkülasyonu sağlayan menfezlerini kapatmayın.

Menfez olmayan yerler mutlaka menfez taktırmalı odaya hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. 

Aşırı rüzğarlı ve lodoslu havalrda kombinizi mümkün olduğunca kullanmayın ve kesinlikle geceleri yatarken açık bırakmayın.
 

Baca sensörleri:

Bir çok tüketici dostumuz baca sensörünün ne olduğunu doğal olarak bilmez.

Baca sensörü bacalı kombilerde baca haznesine baglı baca emniyet limitidir.

Baca sensörü ne işye yarar? Baca sensörü bacanın sağlıklı çekiş yapmadığı durumda kombiden geri gelebilecek karbon monoksit gazın kombi baca haznesinde oluşturdugu harareti (ısıyı)hissedip kombiyi devre dışı bırakma işine yarar. Baca sensörü bir nevi hayat kurtarır.
Fakat servis hizmeti sağladığımız bir çok bacalı kombilerde şaşırıp kalıyoruz! Baca sensörü sökülüp iptal edilmiş yada baca sensörü kablo tel ile köprü yapılmış(devre dışı) müşterimize sorduğumuz zaman sizden önce gelen servis iptal etti.! yada Kombi çok sık söndüğü için biz iptal ettik gibi cevaplar almaktayız.

Oysa baca sensörü kombinin tek emniyetidir.Tabiki sizinde hayat kurtarıcınız. Asla kombi ve doğalgaz sobalarında bulunan baca sensörleri devre dışı bırakılmamalıdır. Kombinizin bakımları esnasında teknik servisiniz tarafından kontrol edilmeli ısı testine tabi tutulmalı görev yapmıyorsa yenisi takılmalıdır.

Baca sensörleri kesinlikle iptal edilmemelidir.
Her kombi bakımı yaptırdığınızda özellikle bacalı kombilerde servisiniz baca sensör değeri test edilip işlev yapıp yapılmadığı kontrol etmelidir etmiyorsa sizler servisinizi ikaz ederek baca sensörünü kontrol etmesini isteyin.

Özellikle mutfaklarda bulunan kombilerde yemeklerin oluşturduğu buhar ve buharla karışık çıkan yagların kombilerde çok büyük tahribatlara neden olduğunu bilmek gerekir. Bakımsız bırakılan bir kombide kombinin yanmasına kadar üzücü olaylar görülmüştür. Yine mutfaklarda bulunan kombilerin baca sensörleri de bu yag tabakasının tozla birleşip bir tabaka oluşturması baca sensörünün özelliğini kaybetmesine ve istenilen ısıda devreden çıkmamasına neden olmaktadır. 45-50 derece ısıda hissetmesi gerekirken baca sensörü üzerinde oluşan yağ ve toz tabakasından dolayı bazen görev yapmamakta bazen 90-100 derecelerde atmakta buda bacanın çekmemesi durumunda sürekli içeriye karbonmonoksit gazının dolmasına neden olmaktadır.
Bacalı kombiler bulunduğu ortamdan oksijen alır bu yüzden havalandırma deliği şarttır kesinlikle havalandırma deliklerini ve menfezleri kapatmayın.
Kombiler hakkında kafanıza takılan bir konu olduğunda ve cihazlarınızla ilgili sorunlar yaşadığınızda mutlaka yetkili servislerinize yada firmamız teknisyenlerine danışarak teknik destek alın.


Kesinlikle kombi ve doğalgaz sobası gibi cihazlara kendiniz müdahale etmeyin.
Elektrikçi,Tesisatçı sokak tamircileri gibi kombiden ve sobadan anlamayan yetkisi olmayan ve yaptığı işten dolayı sorumluluk almayan internette yada sokak köşelerinde bulduğunuz her firmayı yetkili servis sanıp cihazlarınızı elletmeyin.

Yetkili servisleriniz sizlere her konuda teknik destek ve servis hizmeti sağlamak amacıyla kurulmuştur lütfen cihazlarınız hakkında merak ettiğiniz her konuyu ve teknik desteği yetkili servislerinizden alın.